Цифрові дракони сучасності: чим має озброїтись правозахист?

Як розпізнавати та перемагати цифрових драконів сучасності? Ці питання в контексті розуміння захисту прав людини обговорювали з експертками Аліною Куц-Карпенко (державна експертка експертної групи розвитку електронної демократії, цифровізації громадянського суспільства та забезпечення захисту персональних даних Директорату функціонального розвитку цифровізації Мінцифри), Оленою Степаненко (представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання соціальних та економічних прав) та Оленою Уваровою (к.ю.н., голова Міжнародної лабораторії бізнесу і прав людини Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого).

За останні роки тема бізнесу та прав людини набула в Україні все більшого розголосу, стала предметом обговорень та задачею для правозахисників й державних установ. Так, до компетенцій представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання соціальних та економічних прав зараз відносяться саме ці питання, вони ж внесені до оновленої Стратегії з прав людини та Плану дій до неї.

Важливе місце в проблематиці займає питання цифрових технологій та побудованого на них бізнесу. Інтернет та засновані на ньому застосунки все більше стають нашою повсякденністю, а паралельно загострюються проблеми забезпечення приватності та захист персональних даних, інформаційна гігієна та базові правила поводження в інтернеті, а також доступність та інклюзивність нових технологій. Сучасні ситуації показують, що цифрові бізнеси можуть бути вплутані в ситуації, коли їх розробки використовуються проти прав людини державами. Наприклад, зараз кампанію Sandvine звинувачують у поставці білоруській владі обладнання, що дозволяє блокувати та фільтрувати до 40% інтернет трафіку, яке зараз активно використовуються для блокування інтернету під час масових акцій громадянського суспільства. Не дивлячись на те, що обладнання було продано до останніх президентських виборів, на думку правозахисників, кампанія мала взяти до уваги наявні ризики.

Це і є ті самі цифрові дракони, приборкати яких мають правозахисники, державна влада та сам бізнес.

Цифрових драконів – викликів – вже з’явилося багато. Ось окремі з них:

– Необізнаність користувачів інтернету в питаннях персональної безпеки в інтернеті та загроз щодо персональних даних

– Необізнаність авторів цифрових розробок щодо стандартів законодавства по захисту персональних даних, а звідси помилки в запропонованих цифрових інструментах

– Недостатня інклюзивність цифрових продуктів

– Використання послуг, що потребують збору великого масиву персональних даних, особливо, коли є сумніви в їх захищеності цифровими інструментами та законодавчо

– Притягнення до відповідальності бізнесу в країні реєстрації, коли порушення відбулося в іншій країні

– Тиск з боку уряду на бізнес з вимогою розголошення персональних даних

– Нові або неперевірені цифрові продукти, наприклад, щодо розпізнавання облич, що може бути використано проти прав людини або в комерційних цілях

«Навіть, якщо замовником виступає державна установа, бізнес не може відмовитися від стандартів прав людини, має відстежувати потенційні наслідки застосування своєї продукції, а не перекладати відповідальність за наслідки на державу, – підкреслила Олена Уварова в своїй презентації. – Для практичної роботи бізнес кампаніям стануть у нагоді рекомендації та інструменти, що вже запропоновані експертами ООН, Ради Європи та Данського інституту прав людини. Найважливіші з них зараз перекладаються в рамках проєкту «Applying Human Rights to Digital Tech: Ukrainian Perspective» ХОФ Громадська Альтернатива за підтримки Фонду прав людини посольства Королівства Нідерландів в Україні».

Варто зауважити, що експертки підкреслили відкритість установ, що вони представляють, до співпраці з громадськістю: від залучення експертної думки, спільного напрацювання методичних рекомендації та проведення навчання до створення цифрових застосунків задля вирішення суспільно важливої проблеми. «Все дуже просто – пишіть нам або дзвонить по контактах, що є на сайті, й коротко викладаєте свою ідею, а ми вже з вами зв’язуємося й все обговорюємо», – зазначила пані Аліна Куц-Карпенко. Свою відкритість до співпраці підкреслила й пані Олена Степаненко: «Ми готові спільно працювати над моніторингом виконання Стратегії з прав людини в частині бізнес і права людини, а також напрацьовувати індикатори досягнення цілей Стратегії».

Модерувала захід Марія Ясеновська, президентка ХОФ Громадська Альтернатива.

Відео за посиланням.

Поділитися:

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *