Загальна інформація про курс «Основи прав людини і інклюзії в культурі»




Анотація до курсу
Навчальний курс «Основи прав людини та інклюзії в культурі» присвячено ознайомленню з основами прав людини і розкриттю підходів до впровадження інклюзії в культурі. Концепцію прав людини представлено в курсі як ціннісну основу для взаємодії в суспільстві, що ґрунтується на принципах недискримінації і поваги до людської гідності.
Поняття інклюзії подано широко як процес реального включення будь-якої людини, забезпечення можливостей рівноправно брати участь у суспільному житті. Курс має чотири модулі, кожен з яких присвячено окремій тематиці: «Права людини і Культурні права», «Права людей з інвалідністю та інклюзія», «Критерії інклюзивності: організаційна політика, фізична та інформаційна доступність», «Критерії інклюзивності: продукти, компетентності, сталість інклюзивних процесів в закладах культури». В поданих матеріалах викладачі також торкаються таких прикладних тем, як сучасні комунікації, проєктний менеджмент, адвокація та інші.
Курс адресовано адміністративним працівникам закладів культури, спеціалістам зі звʼязків з громадськістю, культурним менеджерам, громадським активістам, викладачам гуманітарних дисциплін і студентам спеціальностей культурологія, бібліотечна та музейна справа, журналістика, соціальна робота.
Запис відеолекцій курсу проводвся в експозиційних залах Харківський художній музей ХХМ: «Західноєвропейське мистецтво XV–XIX століть», серед творів Миколи Самокиша та сучасної харківської художниці Марії Безнощенко-Лучковської. З музеєм нас пов’язує співпраця над інклюзивними проєктами.
Зокрема, за ініціативи ХОФ “Громадська альтернатива” та Gwara Media було створено два інклюзивні аудіогіди для основних постійних експозицій музею: «Українське та російське мистецтво XVI — поч. ХХ ст.» та «Західноєвропейське мистецтво XV–XIX століть». Аудіогіди можна прослухати зі смартфону.
Мета навчального курсу
Метою курсу є сформувати уявлення про культуру як простір творчої репрезентації прав людини й реалізації інклюзивної взаємодії.
Завданнями курсу є:
- надати розуміння основ прав людини в контексті культури;
- розкрити значення феноменів доступності, безбар'єрності, інклюзивності сучасних закладів культури;
- познайомити з інструментами оцінки інклюзивності культурних інституцій;
- підвищити спроможність культурних закладів працювати з людьми з інвалідністю та іншими вразливими групами;
- показати, як заклади культури можуть ставати майданчиками для отримання досвіду спілкування у просторі поваги до людського розмаїття;
- сприяти розповсюдженню інклюзивних практик в закладах культури.
Організація навчання

Курс являє собою чотири модулі, кожен з яких включає відеолекції, квізи або анкети оцінки інклюзивності культурного закладу по кожному з критеріїв, а також додаткові тематичні матеріали. Виконувати завдання рекомендується послідовно.

Курс розраховано на 2 тижні. Ознайомлення з матеріалами і виконання завдань може зайняти в цілому 3 години 30 хвилин (90 хвилин ознайомлення з теоретичним матеріалом, 30 хвилин проходження квізів, 90 хвилин роботи з оцінювальними анкетами). Протягом 14 днів проходженню курсу ви маєте присвятити приблизно 15-20 хвилин на день.

По успішному закінченні курсу видається сертифікат. Проходження курсу не потребує завантаження спеціальних програм, можливе на комп’ютері, ноутбуці, інших зручних для учасників цифрових застосунках. Проходження практичних завдань потребує вміння заповнювати Google-форми.
Викладачі курсу
- Марія Ясеновська, експертка з прав людини, президентка Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива».
- Катерина Дайнеко, експертка з міжнародного права та культурних прав людини.
- Ігор Шрамко, юрисконсульт ГО «Харківська асоціація незрячих юристів», експерт з прав людей з інвалідністю.
- Олена Зіненко, експертка з комунікаційних стратегій, тренерка, координаторка фестивалю «ІнклюзіON».
- Ольга Синюгіна, експертка з інклюзії Харківської обласної організації «Громадська Альтернатива».