ІнклюзіON Fest

«Жінки: Бізнес, Культура, Активізм»: ІнклюзіON Fest 2020

Карантин не злякав команду фестивалю, і було запропоновано для його проведення гібридний формат. Фестиваль було організовано як серію офлайнових заходів з онлайновими включеннями за підтримки представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні. «ІнклюзіON» вкотре запустив нову хвилю обговорення проблем інклюзії та пошуку рішень в широкому розумінні цього поняття. 

У фокусі цьогорічного фестивалю постали жінки як провайдери інклюзивних рішень у бізнесі, культурі та громадському активізмі. Основними завданнями фестивалю були: посилення компетенцій спеціалістів культури, підвищення обізнаності публіки та поширення інформації для реалізації інклюзивних рішень. За 10 фестивальних днів реалізовано: 3 онлайн-трансляції, 4 вебінари, 5 лекцій, 2 тренінги, 2 дискусії, 2 виставки, квест та флешмоб. Ключовими питаннями фестивалю 2020 року були такі: Як сприяти формуванню культури інклюзії у суспільстві? Як підсилити розуміння цінності інклюзивного підходу до формування простору суспільних відносин?

На пресконференції організаторки, представниці ХОФ «Громадська Альтернатива» проанонсували основну інформацію щодо фестивалю і зробили акцент на тому, що, не зважаючи на те, що жінки не є меншістю статистично, вони все одно є найбільш дискримінованою групою у суспільстві, є здебільшого виключеними з процесів прийняття політичних рішень та працюють у сферах, що є менш оплачуваними — у культурі, освіті та соцзахисті. Саме жінки є провайдерами інклюзивних рішень в просторах міст, і вони потребують підтримки через підвищення видимості їхньої роботи, поширення інформації щодо результатів позитивних змін.

Культурна програма фестивалю стартувала із відкриття експериментального проєкту «ПрозораЯ», кураторкою якого є слабочуюча людина Іва Стишун та який продовжився серією виставок та перформансів і після закриття фестивалю за підтримки Центру гендерної культури

У співпраці із Харківським інформаційно-туристичним центром ХОДА проведено інклюзивну екскурсію «Прогулянка садом Шевченка» з Оленою Чернухою, в якій можна було ознайомитися із парковими скульптурами та послухати історії про відомих харківʼян і харківʼянок у зручному форматі (обʼєкти є фізично доступними, є можливість до них доторкатися та отримати інформацію у друкованому вигляді).

 За фестивальною традицією реалізовано квест містом «Код інклюзії», в якому взяли участь студенти, батьки з дітьми та активісти соціально-відповідального бізнесу. 

У Театрі для дітей та юнацтва (ТЮГ) розпочато акцію зі збору деталей конструктора Лего для створення пандусу, до якої долучились і дорослі, й діти.

Через карантинні обмеження організатори, хоча і надавали можливості відвідувачам заходів бути присутніми офлайн, прийняли рішення гуртувати навколо подій онлайн-аудиторії, яким було представлено серію освітніх лекцій та вебінарів «Прості дії» із міжнародними експертами з Білорусі та України, серед яких Сергій Дроздовський, Наталія Барисенка-Клепач, Марія Ясеновська, Олена Уварова, з тематики прав людини, недискримінації, впровадження інклюзії для фахівців галузі культури, громадських активістів, волонтерів. 

Під гаслом «Діджитал дії» проведено низку майстеркласів з тематики створення інклюзивного контенту, організації комунікаційних заходів, проведення інформаційних кампаній з урахуванням критеріїв інклюзії із харківськими експертами та експертками Оленою Зіненко, Віктором Пічугіним для працівників музеїв, культурних активістів, студентів.

Тема активізму жінок у впровадженні інклюзії прозвучала гучним акордом, в рамках фестивалю було проведено прийом-презентацію «Жінки з інвалідністю – правозахисниці: Україна», створеної за підтримки Робочої групи з питань ґендерної рівності та прав жінок Міжнародної Платформи «Громадянська Солідарність» в рамках проєкту DRA та Освітнього Дому з прав людини. До спілкування в онлайн долучились правозахисниці Харкова, Києва, Винниці, Луцька. За результатами зустрічі підготовлена серія інтервʼю із 12-ма українськими правозахисницями, які представлені в окремій публікації до Міжнародного дня людей з інвалідністю. 

Викликала резонанс дискусія «Інклюзивне мистецтво — у пошуках визначення». У центрі уваги дискусії постала тема інклюзії як суспільної цінності, в обговоренні якої взяли участь митці, представники культурних операторів, донори та правозахисники. Модерувала захід авторка ідеї такої публічної розмови, громадська діячка — Яна Салахова. Цікаво було почути думки різних сторін, що дало можливість краще зрозуміти один одного та джерела наявних проблем. Серед учасників та учасниць були представники Українського культурного фонду, British Council Ukraine, Мистецького Арсеналу, Педагогічного музею України та інші гості. В результаті проведення дискусії стало очевидним, що розмову потрібно продовжувати, про що було наголошено під час зустрічі та озвучено пропозиції про подальшу співпрацю. Питанням залишається конкурентоспроможність продуктів інклюзивного мистецтва, його привабливість. Викликом залишаються доступність та проблематика її первинності стосовно інклюзії.

Яскравим завершенням фестивалю стала презентація унікальної збірки «Кращі практики інклюзії», створеної за результатами попередніх проєктів за авторства експерток ХОФ «Громадська альтернатива» Марії Ясеновської та Олени Зіненко. До збірки увійшли показові приклади реалізації інклюзивних рішень 14 музеїв України, серед яких представлені й 3-D-тури, й тактильні експозиції, й окремі інформаційні проєкти, й складні системні рішення. За думкою дослідниць, ця збірка має надихнути культурні інституції України ставати ще більш інклюзивними, обмінюватись досвідом, оскільки в ній зібрано найкращі практики, що вже впроваджені в українських музеях. У прямому ефірі з Харковом були представниці музеїв Харкова, Львова, Києва. Саму збірку розміщено у бібліотеці Фонду Еберта в Україні й у бібліотеці сайту, підготовлено українську версію, версію для незрячих людей, а також перекладено англійською мовою. 

У 2020 році президентку ХОФ “Громадська Альтернатива” нагороджено Почесною грамотою Харківської обласної ради, що можна розцінювати як визнання можливості ведення діалогу влади з громадськістю через втілення спільних ініціатив із впровадження позитивних змін в суспільстві.

Організатори вдячні також за культурну підтримку Департаменту культури та туризму Харківської облдержадміністрації, за гостинність Харківському художньому музею, за медіапідтримку медіацентру «Накипіло» та іншим соціально відповідальним і культурно зацікавленим агентам позитивних змін у місті Харкові та в Україні.

Партнери: Представництво Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні, Департамент культури і туризму ХОДА, Харківський обласний туристсько-інформаційний центр, Харківський художній музей, Центр гендерної культури та інші.

Публікації про фестиваль ІнклюзіON Fest:

1. Накипело: Пресконференція про старт фестивалю ІнклюзіON у Харкові (відео)
2. Телеканал Simon: Насправді. П’ятий фестиваль “Інклюзіон” в Харкові (відео)
3. Медиа группа Объектив: У Харкові пройшла квест-гра “Код інклюзії” (фото)
4. Суспільне Харків:  «ІнклюзіON 2020»: у фокусі фестивалю жінки | (подкаст)
5. Суспільне Радіо: ІнклюзіON 2020. У фокусі фестивалю жінки (подкаст)
6. Новини Харкова: У Харкові пройшла виставка “ПрозораЯ” 
7. Сайт Харківщина туристична. Майстерклас з волонтерами: Триває підготовка п’ятого фестивалю Інклюзіон 2020 
8. Суспільне Харків: Для харків’ян з порушеннями слуху провели екскурсію центром міста
9. Суспільне Харків: У Харкові пройшли квест із завданнями про інклюзію
10. Суспільне Харків: П’ятий квест-фестиваль “ІнклюзіON” у Харкові: що в програмі
11. Справжня Варта: У Харкові стартував п’ятий квест-фестиваль “ІнклюзіON”

«Дозвілля дозволене?!»: ІнклюзіON Fest 2019

Фестиваль 2019 року організатори відкрили питанням-непитанням «Дозвілля дозволене?!», привернувши увагу до проблеми доступу людей з інвалідністю і маломобільних груп не тільки до культури, але й до дозвілля в цілому. У четвертому фестивалі організатори запропонували взаємодіяти за трьома напрямами — інноваційним, просвітницьким та дозвіллєвим.

Під час фестивалю було проведено кампанію з інформування про 21 культурно-дозвіллєвий інклюзивний захід, в яких люди з інвалідністю були не просто відвідувачами, але й дійовими особами — акторами, кураторами та модераторами активностей; записано та презентовано 9 аудіогідів для трьох музеїв (Харківського художнього музею, Пархомівського художнього музею імені П. Ф. Луньова та Національного літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди); організовано зустрічі із закордонними і українськими експертами з інклюзії, проведено тренінги для працівників музеїв.

В просторі Центра гендерної культури всі дні фестивалю тривала виставка робіт митців і мисткинь «Людський фактор», кураторкою якої стала слабочуюча художниця Іва Стишун.

Напередодні Дня людей з порушеннями слуху, що відзначався у 2019 році 27 вересня, у міському Саду імені Т. Г. Шевченка влаштовано флешмоб просто неба із вивчення жестової мови для змішаних аудиторій, у якому брали участь люди з порушенням слуху та звичайні люди.

Більшу частину фестивальних активностей було проведено за підтримки Українського культурного фонду та Фонду Фрідріха Еберта в Україні. До партнерства у фестивалі включаються громадські організації, що працюють у тематиці захисту прав людей з інвалідністю, а також інші ініціативи, що цікавляться темою інклюзії і її впровадженням; департаменти міської влади; представники бізнесу, креативних індустрій та IT; представники закладів вищої освіти; активісти ініціатив неформальної освіти; ініціативні представники цільових груп.

Відео про фестиваль:

1. 1+1: У середмісті Харкова просто неба сотня людей заспівали пісню, перекладену жестовою мовою
2. АТН Харьков: Програма Віддзеркалення, Олена Зіненко, Іва Стішун
3. UA Харків: Твій ранок. Фестиваль Інклюзіон
4. Обозреватель: У Харкові студенти заспівали мовою жестів. Зворушливе відео
5. 5 канал: “ПОЧУТИ НЕ МОЖНА ПОБАЧИТИ”: У ХАРКОВІ ОРГАНІЗУВАЛИ ФЛЕШМОБ ДО ДНЯ ГЛУХИХ – Відео
6. Телеканал Прямий: РЕПОРТЕР 15:00 від 26 вересня 2019 року. Останні новини за сьогодні – ПРЯМИЙ
7. 112 канал: Сьогодні відзначають день людей із порушенням слуху
8. Медиа группа Обьектив: В Харьковском художественном музее появился аудиогид для незрячих (видео)

Радіомарафон:

1. Тема: Поезія жестовою мовою
2. Тема: Фестиваль Інклюзіон та недискрімінація
3. Тема: Польський досвід доступності. Практичні кейси

«Туризм та інклюзія»: ІнклюзіON Fest 2018

Слоган фестивалю «Туризм та інклюзія» представив поняття інклюзії як можливість пошуку рішень для реалізації мобільності й доступу людини до туристичних обʼєктів. На фестивалі 2018 року основною фестивальною локацією став Харківський художній музей, проте фестивальні заходи проводилися й в інших публічних просторах міста.

Сенсацією фестивалю став запуск аудіогідів у Харківському художньому музеї «Українське та російське мистецтво кінця XIX – початку XX століття», кошти на який було зібрано за рік в рамках краудфандингової кампанії. Презентація та тестування аудіогідів відбулися разом з експертами з-поміж людей із порушеннями зору.
Заходи фестивалю проводились і в інших локаціях міста, в тому числі й на майданчиках просто неба. У рамках третього фестивалю були проведені презентації кращих інклюзивних практик туризму за участі партнерів з інших міст України, локальних лідерів думок, медійників, представників самоврядування та культурних діячів.

За спеціальним запрошенням у відкритому семінарі просто неба у форматі «Печа Куча» з представленням практик інклюзивного туризму та стартапів взяв участь мандрівник та ведучий проєкту «Доступно.UA» — людина з інвалідністю Дмитро Щебетюк.

Як наочний приклад впровадження інклюзії в туризмі Харківським обласним туристсько-інформаційним центром було представлено інклюзивний маршрут у Дендрологічному парку Харківського національного аграрного університету імені В. В. Докучаєва.

Для сімейної аудиторії у Харківському художньому музеї активістки сімейного коворкінгу «Дитяча площARTка», БФ «ДоброТак» та Школи Магії Театру організували ярмарок-майстерню «Архіпростір».

До партнерства у фестивалі долучилися громадські організації, що працюють у тематиці захисту прав людей з інвалідністю, а також інші ініціативи, що цікавляться темою інклюзії і її впровадженням. Одним з основних партнерів виступила ГО “Харківське жіноче об’єднання “Сфера”” в рамках спільного проєкту “Рівність, різність, солідарність” за підтримки фонду EVZ. Організатори запропонували нове поле для обговорення в суспільстві, а новим партнером фестивалю з боку органів влади став Департамент культури і туризму ХОДА.

Команді ХОФ «Громадська альтернатива» як організаторам фестивалю «ІнклюзіON» у 2018 році від Департаменту культури та туризму ХОДА була вручена почесна грамота за активну діяльність щодо розвитку внутрішнього туризму, популяризацію туристичного потенціалу, сприяння у створенні нових маршрутів та формуванні позитивного іміджу Харківської області.

Публікації про фестиваль ІнклюзіON Fest 2018:

1. Укрінформ: ІнклюзіОН: у Харкові представили аудіогіди, розраховані на незрячих
2. 24tv: Аудіогіди для незрячих: у Харкові картини зробили “видимими” на слух
3. UA Харків: “Тема дня: Куди піти у Харкові людині з інвалідністю? Д. Крупка, В. Бабій”
4. Медиа группа Объектив: В Харьковском художественном музее появился аудиогид для незрячих (видео)
5. АТН Харьков: “Отражение-Віддзеркалення” 19.09.2018 – Марія Ясеновська, Олена Романенко
6. Накипело: Фестиваль «ІнклюзіON»: туризм може бути інклюзивним
7. Накипело: «Туризм і інклюзія». Дискусія в рамках фестивалю

«Вмикай культуру»: ІнклюзіON Fest 2017

Слоган «Вмикай культуру» став новою пропозицією від ініціаторів фесту з метою привернення уваги до необхідності розвитку інклюзії в культурі. На фестивалі 2017 року організатори вирішили сфокусуватися на формуванні ставлення інклюзії як частини культури в місті.

За шість днів фестивалю було проведено 15 фестивальних подій, в тому числі лекції в університетах, а також неформальні освітні заходи. В програмі фестивалю проведено традиційну пресконференцію за участі українських і закордонних експертів; три інклюзивні екскурсії; серію лекцій в вишах міста, семінар для музеїв області на базі Історичного музею, презентацію та обговорення дослідження потреб харків’ян та гостей міста у культурних послугах.

Включення в культуру відбувалось в різних жанрах і форматах. На фестиваль було запрошено експертів з прав людини й інклюзії в культурі із Білорусі та Польщі. До фестивалю долучилися закордонні експерти — Наталія Барисенка-Клепач з Білорусі, яка викладає курс з інклюзивного туризму в Мінському державному університеті, та Войтек Кулеш, польський експерт з інклюзії в культурі. Експерти взяли участь у робочій зустрічі фахівців музейної справи в Харківському історичному музеї, провели лекції для студентів чотирьох вишів (Харківського національного університету міського господарства імені А. Н. Бекетова, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Харківської державної академії культури і Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого). В рамках фестивалю ми розпочали діалог із представниками(цями) бюджетних установ, активіст(к)ами, які працюють у сфері культури.

Літературною подією фестивалю стала зустріч у пресцентрі «Накипіло» з Олександром Ірванцем, письменником та автором сценарію фільму «Поводир», який розповів про створення сценарію, знімання фільму, роботу з акторами масовки, де взяли участь незрячі люди в ролі кобзарів (саме ті епізоди, що були відзняті у Харкові), детально зупинився на специфіці передачі образу людини з інвалідністю в кіномистецтві.

Завдяки громадській активістці Вікторії Скляровій відбулась інклюзивна екскурсія вулицею Культури.

Організатори фестивалю разом із закордонними експертами провели тренінг для волонтерів у партнерстві із Центром гендерної культури для робітників музеїв та інших культурних закладів, які працюють з інклюзивними групами.

Команда ХОФ «Громадська Альтернатива» згуртувала громадських активістів навколо ідеї інклюзії як частини культури й освіти. Волонтери квест-проєкту Encounter провели масовий тест-драйв доступності культури, для змішаних груп людей з інвалідністю та без інвалідності в форматі квесту, у якому взяли участь студенти вишів та батьки з дітьми. Завданням тест-драйву була символічна перевірка культурної інфраструктури на доступність.
В рамках «Наукових пікніків» волонтери медіаплатформи «Дитяча площARTка» організували ярмарок-майстерню «Архіпростір» із презентацією інклюзивних ініціатив міста, створених для дітей. Зібравшись за закликом медійників, 12 інклюзивних ініціатив та організацій міста, серед яких були Харківський спеціальний навчально-виховний комплекс ім. В. Г. Короленка, Єврейський благодійний фонд «Хесед-Шааре Тіква», ГО «Аутизм. Альтернатива», плейбек-театр «Вахтеры», медіаагенція Gwara Media, БФ «Квіти життя», гурт «Витребеньки», ініціатива «Лікарняні клоуни» та клуб «Слідопити», влаштували майстер-класи та перфоманси «ІнклюзіONу» у просторі дружнього фестивалю «Наукові пікніки». Ключовою новиною стало оголошення збору коштів для створення аудіогідів для Харківського художнього музею.

До партнерства у фестивалі долучилися громадські організації, що працюють у тематиці захисту прав людей з інвалідністю, а також інші ініціативи, що цікавляться темою інклюзії і її впровадженням.

Публікації про фестиваль ІнклюзіON Fest 2017:

1. Накипіло: Стрим пресконференції
2. АТН: НАСКОЛЬКО АДАПТИРОВАН ХАРЬКОВ ДЛЯ ЛЮДЕЙ С ИНВАЛИДНОСТЬЮ? ЭТИМ ВОПРОСОМ ЗАДАЛИСЬ АКТИВИСТЫ И ОБЩЕСТВЕННИКИ В РАМКАХ НЕДЕЛЬНОГО ФЕСТИВАЛЯ «ИНКЛЮЗИОН»
3. Mediaport: Сделать музеи доступными. Харьковчане собирают средства на аудиогиды для незрячих
4. UA Українське радіо: «Спеціально навчені люди» Блог О. Зіненко
5. Громадський простір: Активісти у Харкові взялися ревіталізувати парк. Почали фестивалем

«Вмикай свою увагу до людини»: Фестиваль ІнклюзіON Fest 2016

Перший фестиваль прозвучав як заклик до необхідності долання барʼєрів не формально, а з увагою до потреб людини як субʼєкту міського простору. Фестиваль «ІнклюзіON» був присвячений питанням доступності міської інфраструктури для маломобільних людей та людей з інвалідністю. 


Вперше у Харкові слово «інклюзія» прозвучало не як черговий невідомий термін, а як пропозиція суспільної взаємодії.
У чотирьох вишах в рамках фестивалю проведено пʼять лекцій для студентів за тематикою доступності, універсального дизайну, протидії дискримінації. 

У пресцентрі «Накипіло» відбувся круглий стіл із представниками органів місцевого самоврядування, що викликав великий резонанс у ЗМІ. 

 У Літературному музеї активістами фестивалю презентовано посібник «Етикет Інвалідності», перекладений українською мовою спеціально для фестивалю. 

Організовано міський квест «Рухай Харків», в якому завдання мали значення аудиту доступності.

До партнерства у фестивалі долучилися громадські організації, що працюють у тематиці захисту прав людей з інвалідністю, представники бізнесу, креативних індустрій та IT; представники закладів вищої освіти; активісти ініціатив неформальної освіти.

Публікації про фестиваль ІнклюзіON Fest:

1. Накипело: «ИнклюзиON»: права людей с инвалидностью и квест на доступность города
2. Вечерний Харьков: В ХАРЬКОВЕ СОСТОИТСЯ ФЕСТИВАЛЬ ДОСТУПНОСТИ «ИНКЛЮЗИ ON»
3. Status Quo: Минчанин на коляске проинспектирует Харьков
4. Mediaport: В Харькове стартовал проект о доступности города для людей с инвалидностью
5. Городской Доzор: «ИнклюзивON». Почему город должен быть безбарьерным для людей с инвалидностью
6. Insider news: Объекты для инвалидов опасны
7. Справжня Варта: Круглий стіл «ІнклюзіON»: проблеми та досягнення у сфері інклюзивності
8. Громадський простір: Доступність має бути для людей, а не «для галочки» – фестиваль Інклюзіон у Харкові
9. Харків Вісті: “Рухай Харків” – люди з обмеженими можливостями перевірили місто на доступність